METRO aktualności


 

Dyrektywa plastikowa w Polsce - więcej obowiązków dla firm i samorządów

czwartek, 16 luty 2023 09:09

Do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzający unijną dyrektywę SUP (Single Use Plastics). Co on oznacza w praktyce? Przede wszystkim nowe obowiązki dla przedsiębiorców, wykorzystujących w swojej działalności przedmioty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Do tych zmian będą musiały się także przygotować gminy i samorządy województw. Do ich obowiązków należeć będzie m.in. pobieranie opłat od firm stosujących plastikowe opakowania.

Przepisy te wprowadzamy w Polsce z minimum kilkunastomiesięcznym opóźnieniem. Przypomnijmy, że dyrektywa SUP wiąże się z ograniczeniem stosowania niektórych jednorazowych opakowań i przedmiotów z plastiku i nakłada na używające ich podmioty opłaty za wprowadzanie ich do obrotu (podobnie jak obecnie dzieje się z plastikowymi torbami). Chodzi przede wszystkim o opakowania do żywności produkowanej w gastronomii, zwłaszcza w fast foodach na miejscu i na wynos. Nowe regulacje dotkną także tych, którzy posiadaj automaty vendingowe. Niektóre produkty z tworzyw sztucznych staną się w ogóle zakazane.

- Przedstawiony projekt dotknie również jednostki samorządu terytorialnego, głównie gminy w sposób pośredni poprzez zmniejszenie wytwarzanych odpadów komunalnych w zakresie frakcji tworzyw sztucznych. Powinno to też doprowadzić do zwiększenia środków, jakie gminy będą otrzymywać z NFOŚiGW w związku z większymi wpływami z tytułu opłat z przeznaczeniem na zagospodarowanie odpadów – uzupełnia Mateusz Karciarz, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy.

Jak podaje Dr Katarzyna Barańska z kancelarii Osborne Clarke Poland, procedowane przepisy nie stanowią spójnej całości z obecnie obowiązującymi regulacjami. Brakuje przede wszystkim ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), czyli systemowej podstawy, ale też systemu kaucyjnego, dzięki któremu rynek będzie w stanie pozyskać potrzebną ilość surowca.

Odnośnie systemu kaucyjnego, zostały rozpoczęte prace nad jego wdrożeniem i możliwe jest, że uda się go przyjąć przed jesienią.

 

Źródło: prawo.pl

 

Foto: internet

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 


SERWIS +48 661 450 081

© 2024 Metroopack. All Rights Reserved.