METRO aktualności


 

MetroPlast

MetroPlast

czwartek, 16 styczeń 2025 08:41

UE - nowe rozporządzenie w sprawie opakowań

Opakowwania i odpady opakowanie - nowe zmiany w UE

Zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia z 16 grudnia 2024 roku, dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), od 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu, a sprzedaż jednorazowych kosmetyków oraz przypraw w plastikowych opakowaniach zostanie zakazana.

Komisja Europejska zaproponowała modernizację dotychczasowej dyrektywy w zakresie opakowań już dwa lata temu. Uznano, że kolejne nowelizacje nie skutkowały ograniczeniem ilości odpadów opakowaniowych w UE. Według danych Eurostatu, 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru zużywanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, a same opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.

Rozporządzenie zamiast dyrektywy

Zamiast kolejnej dyrektywy Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie rozporządzenia, co oznacza, że nowe przepisy nie wymagają implementacji do prawa krajowego, lecz staną się bezpośrednio obowiązujące po ich wejściu w życie.

Nowe prawo zostało zaakceptowane przez państwa członkowskie, co formalnie zamyka proces legislacyjny. Po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE regulacje będą musiały być stosowane po upływie 18 miesięcy.

Nowe ograniczenia w zakresie opakowań

Nowe przepisy przewidują stopniowe zmniejszanie ilości odpadów opakowaniowych przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta powinna zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku, do 2035 roku - o 10 proc., a do 2040 roku - o 15 proc.

Kluczowe założenia:

  • Do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, np. w ramach systemów kaucyjnych.
  • W 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu w sposób „ekonomicznie opłacalny”.
  • Od 2030 roku wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, np. tych dostępnych w hotelach.
  • Produkty takie jak keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być podawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.
  • Opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa o wadze poniżej 1,5 kg zostaną wycofane z rynku UE.
  • Torebki na herbatę nie będą mogły być wykonane z plastiku.
  • Bardzo lekkie torebki plastikowe zostaną zakazane, chociaż ich użycie nadal będzie możliwe do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

Unia Europejska zamierza promować opakowania wielokrotnego użytku. Dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli od 2030 roku oferować konsumentom możliwość korzystania z własnego pojemnika.

Nowe regulacje stanowią jeden z elementów Europejskiego Zielonego Ładu, który jest sztandarowym projektem Komisji Europejskiej na lata 2019-2024.

 

środa, 11 grudzień 2024 11:20

Opakowanie to wyzwanie

12 listopada 2024 roku partnerzy europejskiego projektu D4PACK, realizowanego w ramach programu Interreg Central Europe, przedstawili wyniki badań dotyczących wyzwań, przed jakimi stoi sektor rolno-spożywczy w kontekście opakowań.

Analizy skupiały się na branży mięsnej, mleczarskiej oraz owocowo-warzywnej i zostały przeprowadzone w czterech krajach pilotażowych: Włoszech, Słowenii, Węgrzech i Czechach. Wyniki badań wskazały na złożoność potrzeb technicznych oraz ograniczoną dostępność technologii umożliwiających wdrożenie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych.

Badania objęły blisko 40 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branży rolno-spożywczej, identyfikując kluczowe potrzeby w zakresie nowoczesnych opakowań. Analiza pokazała, jakie rozwiązania są najczęściej stosowane, jakie kryteria decydują o ich wyborze oraz jaki jest poziom wiedzy firm na temat dostępnych technologii opakowaniowych i ich zgodności z celami zrównoważonego rozwoju.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Innoskart Digital Cluster omówiono główne wnioski z badań. Ustalono, że mimo dążenia branży do stosowania bardziej ekologicznych opakowań, nadal istnieją znaczące bariery utrudniające tę transformację.
Kluczowe wyzwania obejmują:
- zachowanie jakości i bezpieczeństwa produktów,
- wydłużenie okresu przydatności do spożycia,
- efektywne zarządzanie odpadami opakowaniowymi
- sprostanie zaostrzającym się wymaganiom regulacyjnym.

W sektorze mięsnym dominującymi technologiami są pakowanie próżniowe oraz w atmosferze modyfikowanej (MAP), które wydłużają świeżość produktów dzięki zastępowaniu tlenu gazami, takimi jak dwutlenek węgla lub azot. Mimo to branża stoi przed wyzwaniem ograniczenia stosowania plastiku i wdrożenia bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych, które nie wpływają na bezpieczeństwo produktów.

Dla sektora mleczarskiego kluczowe są kwestie transportu i bezpieczeństwa żywności, zwłaszcza w przypadku eksportu do regionów o ograniczonej infrastrukturze chłodniczej, takich jak Afryka Północna. Przedsiębiorstwa koncentrują się na opracowywaniu innowacyjnych materiałów, takich jak tacki z poliwęglanu, które nadają się do recyklingu, jednocześnie dążąc do zmniejszenia wagi opakowań.

W branży owoców i warzyw priorytetem jest utrzymanie świeżości produktów poprzez opakowania umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza. Poszukiwane są rozwiązania, które sprostają zarówno wymogom bezpieczeństwa, jak i potrzebom związanym z długotrwałym transportem, przy jednoczesnym uwzględnieniu kryteriów zrównoważonego rozwoju. Optymalizacja kosztów, efektywność materiałów i zgodność z normami regulacyjnymi to największe wyzwania w tej branży.

Wnioski

Pomimo wspólnego kierunku zrównoważonej transformacji, wszystkie sektory napotykają podobne trudności. Obejmują one wysokie koszty zrównoważonych materiałów, brak rozwiązań dostosowanych do specyficznych potrzeb firm, restrykcyjne regulacje oraz trudności w pozyskaniu niezawodnych dostawców spełniających wymagania jakościowe i ekologiczne.

 

źródło: foodfakty

 

środa, 04 grudzień 2024 11:41

Debiut w Warsaw Ptak Expo

Międzynarodowe Targi Opakowań Gotowych

W Nadarzynie w Centrum Wystawienniczym Warsaw Ptak Expo w dniach 4-6.12.2024 swój debiut mają targi opakowań i maszyn pakujących Packaging Poland. 

wtorek, 08 październik 2024 10:41

Kongres Szefów Kuchni edycja 2024

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów to coroczne święto gastronomii. W tym roku miało miejsce 8 października 2024 w EXPO XXI w Warszawie. Tematy przewodnie tegorocznej edycji to kuchnia włoska, zarządzanie restauracją ze szczególnym położeniem nacisku na przywództwo oraz produkt jako istotny element sukcesu.

Stoisko Metroopack - fotorelacja z imprezy

środa, 30 październik 2024 09:33

Plastik w europejskich supermarketach

Ostatnie badanie przeprowadzone w ramach Material Change Index wykazało, że w europejskich supermarketach 51% opakowań żywności i napojów wykonanych jest z plastiku.

Badanie, zlecone przez firmę DS Smith specjalizującą się w opakowaniach i przeprowadzone przez firmę doradczą Retail Economics, objęło opakowania 1500 artykułów spożywczych w pięciu największych sklepach spożywczych pod względem udziału w rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Badanie miało potwierdzić, czy można by plastikowe opakowania usunąć lub zastąpić innymi materiałami. Objęło ono 1500 produktów spożywczych w pięciu największych sieciach handlowych pod względem udziału w rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Wyniki pokazały, że produkty przetworzone, takie jak dania gotowe i płatki śniadaniowe, najczęściej pakowane są w plastikowe opakowania – niemal 90%.

Brytyjczycy mają największą zależność od plastiku

Badanie wykazało, że brytyjskie supermarkety są najbardziej zależne od plastikowych opakowań – aż 70% wszystkich produktów spożywczych i napojów zawiera plastik. Dla porównania, we Francji, która spośród sześciu analizowanych krajów ma najmniejszy poziom uzależnienia od plastiku, wciąż 59% artykułów spożywczych jest pakowanych w tworzywa sztuczne.

W ramach badania przeprowadzono również ankietę wśród 300 doświadczonych specjalistów z branży opakowań i zrównoważonego rozwoju na sześciu omawianych rynkach. Większość, bo aż 98%, zadeklarowała zobowiązanie do redukcji zużycia plastiku, przy czym trzy piąte respondentów przyznało, że ma mniej niż dwa lata na realizację swoich dobrowolnych celów redukcyjnych. Jednak co czwarty uczestnik badania zaznaczył, że nie zdoła dotrzymać tych terminów, tłumacząc opóźnienia wysokimi kosztami surowców oraz niepewnością co do reakcji konsumentów.

Wnioski

Wysokie koszty stanowią znaczącą barierę – 40% respondentów wskazało je jako główny problem. Z kolei 39% obawia się, że konsumenci mogą nie zaakceptować zmian w opakowaniach i materiałach. Co więcej, aż 72% badanych uważa, że klienci nie chcieliby płacić więcej za bardziej ekologiczne opakowania, a 65% twierdzi, że kupujący nie zrezygnowaliby z wygody na rzecz bardziej zrównoważonych rozwiązań.

DS Smith podsumowuje wyniki badania jako wyraźny obraz obecnego uzależnienia od plastiku w Europie, szczególnie w przypadku opakowań żywności przetworzonej i świeżych produktów. Badanie opierało się na reprezentatywnej „analizie koszyka” najpopularniejszych produktów oraz analizie inwentaryzacji opakowań w sklepach spożywczych.

 

żródło: handelextra.pl

piątek, 27 wrzesień 2024 11:07

Relacja z targów Polagra 2024

Niemal 300 wystawców, tysiące gości z kilkudziesięciu krajów, eksperckie debaty, spotkania ministrów z sześciu krajów, a do tego biznesowe rozmowy i networking, które zaowocują długotrwałą współpracą. Przez trzy dni branża spożywcza żyła międzynarodowymi targami POLAGRA, które w dniach 25-27.09 tradycyjnie odbyły się w stolicy Wielkopolski - Poznaniu. .

czwartek, 12 wrzesień 2024 08:35

Mikroplastik w żywności. Nowe badania

Niektóre źródła sugerują, że mikroplastik i nanoplastik przedostają się do żywności głównie poprzez środowisko.

Bieżące dowody naukowe nie wykazują, że poziomy mikroplastiku lub nanoplastiku wykryte w żywności stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. FDA (Food and Drug Administration) nadal monitoruje badania nad mikroplastikiem i nanoplastikiem w żywności i podejmuje kroki w celu rozwijania nauki i zapewnienia, że ​​nasza żywność pozostanie bezpieczna.

Tworzywa sztuczne są stosowane w szerokiej gamie produktów konsumenckich i przemysłowych, w tym w zabawkach, urządzeniach gospodarstwa domowego, kosmetykach, zastosowaniach medycznych, częściach samochodowych, tekstyliach, opakowaniach oraz materiałach budowlanych i konstrukcyjnych. Ograniczone ilości tworzyw sztucznych są poddawane recyklingowi lub spalane, co powoduje, że większość odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się na wysypiskach i w środowisku. Zanieczyszczenie plastikiem można znaleźć w całym środowisku, od lądu po strumienie i śródlądowe drogi wodne, aż po wybrzeże i ocean. Większość tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji, a zamiast tego rozkłada się z czasem w wyniku wietrzenia w środowisku na małe cząsteczki zwane mikroplastikami i nanoplastikami.

Mikroplastiki i nanoplastiki mogą być obecne w żywności, głównie z powodu zanieczyszczenia środowiska, w którym żywność jest uprawiana lub hodowana. Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby wykazać, że mikroplastiki i nanoplastiki z plastikowych opakowań żywności migrują do żywności i napojów. Ludzie mogą być narażeni na mikroplastiki i nanoplastiki przez powietrze, żywność i wchłanianie przez skórę w wyniku stosowania produktów do pielęgnacji osobistej.

Mikroplastiki i nanoplastiki występują w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów, a także w różnych typach polimerów, stanach degradacji i obecności dodatków chemicznych dodawanych do tworzyw sztucznych w procesie produkcyjnym. Mikroplastiki to bardzo małe kawałki plastiku, które zazwyczaj uważa się za mniejsze niż pięć milimetrów w co najmniej jednym wymiarze. Mikroplastiki mogą być produkowane w takim rozmiarze, jak granulki żywicy używane do produkcji plastiku, lub degradowane do takiego rozmiaru z większych plastików wyrzucanych do środowiska. Nanoplastiki są jeszcze mniejsze, zazwyczaj uważa się je za mniejsze niż jeden µm lub mikron. Dla porównania średnica ludzkiego włosa wynosi około 70 mikronów. FDA udostępnia te opisy rozmiarów w celach informacyjnych; jednak obecnie nie ma standardowych definicji rozmiaru mikroplastików lub nanoplastików. Ta złożona różnorodność cech sprawia, że ​​unikalna identyfikacja i ocena ich potencjalnych skutków jest trudna.

Obecność mikroplastiku i nanoplastiku pochodzącego ze środowiska w żywności sama w sobie nie wskazuje na ryzyko i nie narusza przepisów FDA, chyba że stwarza zagrożenie dla zdrowia. Podczas gdy wiele badań wykazało obecność mikroplastiku w kilku produktach spożywczych, w tym soli, owocach morza, cukrze, piwie, wodzie butelkowanej, miodzie, mleku i herbacie, obecne dowody naukowe nie wykazują, że poziomy mikroplastiku lub nanoplastiku wykryte w żywności stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Ponadto, ponieważ nie ma znormalizowanych metod wykrywania, ilościowego określania lub charakteryzowania mikroplastiku i nanoplastiku, wiele badań naukowych wykorzystało metody o zmiennej, wątpliwej i/lub ograniczonej dokładności i swoistości.

FDA nadal monitoruje badania nad mikroplastikiem i nanoplastikiem. Jeśli FDA ustali, na podstawie dowodów naukowych, że mikroplastik lub nanoplastik w żywności, w tym w żywności pakowanej i napojach, niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi, FDA może podjąć działania regulacyjne w celu ochrony zdrowia publicznego.

 

źródło: www.fda.gov

poniedziałek, 24 czerwiec 2024 09:53

Od 1 lipca zielona rewolucja na talerzu!

Nowe przepisy UE wprowadzają rewolucję w polskich restauracjach - obowiązek oferowania opakowań wielokrotnego użytku.

Od 1 lipca 2024 r., właściciele restauracji w Polsce będą musieli zmierzyć się z nowym wymogiem unijnym, który ma na celu zmniejszenie produkcji odpadów i promowanie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nowymi przepisami, każda restauracja w Polsce będzie zobowiązana oferować swoim klientom alternatywne opakowania umożliwiające wielokrotny użytek.

Tło i cele nowego przepisu
Inicjatywa ta jest częścią szerszego ruchu w Unii Europejskiej mającego na celu ograniczenie ilości odpadów, szczególnie plastikowych, które stanowią znaczące obciążenie dla środowiska. Przemysł gastronomiczny, ze względu na swoją skalę i wpływ na środowisko, stanowi kluczowy punkt dla wprowadzenia bardziej zrównoważonych praktyk.

Co oznaczają nowe przepisy dla restauratorów?
Restauracje będą musiały zainwestować w opakowania, które można łatwo myć i używać wielokrotnie, a także zapewnić odpowiednie procedury ich dezynfekcji i przechowywania. To oznacza dodatkowe koszty inwestycyjne oraz operacyjne, ale także może przynieść korzyści w postaci budowania pozytywnego wizerunku marki jako przyjaznej środowisku.

Wpływ na konsumentów
Dla klientów, nowe przepisy mogą oznaczać nieco wyższe ceny posiłków, ponieważ koszty alternatywnych opakowań prawdopodobnie częściowo zostaną przeniesione na nich. Jednakże, wiele osób może postrzegać te zmiany pozytywnie, widząc w nich krok w kierunku odpowiedzialniejszego konsumowania i ochrony środowiska.

Przyszłe kierunki
Inicjatywa ta może również inspirować inne branże do podobnych zmian, prowadząc do szerszego trendu w kierunku zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu ekologicznego biznesu. Polskie restauracje, które szybko dostosują się do nowych przepisów i zaczną oferować innowacyjne rozwiązania, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną i stać się liderami w zielonej transformacji gastronomii.

Nowe regulacje UE są wyzwaniem dla polskich restauracji, ale również szansą na poprawę ich wpływu na środowisko oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród konsumentów. Oczekuje się, że zmiany te przyczynią się do długoterminowej poprawy zarówno w zarządzaniu odpadami, jak i w postawach konsumenckich, co jest kluczowe dla przyszłości zrównoważonej Europy.

piątek, 21 czerwiec 2024 11:29

System kaucyjny - nowe decyzje

System kaucyjny w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku i będzie miał za zadanie zmniejszyć ilość odpadów i zachęcić klientów do recyklingu. Każdy klient kupujący napoje w opakowaniach szklanych, z tworzyw sztucznych oraz w puszkach będzie musiał liczyć się z dodatkową opłatą za te opakowania, która zostanie mu zwrócona w momencie oddania opakowania do odpowiedniego automatu. Dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy.

W Polsce na chwilę obecną (21 czerwiec 2024) zostały wyłonione dwie firmy spełniające warunki operatora systemu kaucyjnego. Docelowo operatorów będzie trzech lub więcej. Wydane przez prezesa UOKiK decyzje dotyczą utworzenia przez producentów napojów wspólnych przedsiębiorców zajmujących się mechanizmem kaucyjnym.
Według portalu handelextra.pl "W większości krajów działa jeden operator systemu kaucyjnego, tworzony przez producentów napojów, w niektórych przypadkach również z udziałem państwa. Polska przyjęła odmienny model, w którym będą działali różni operatorzy". Mają być oni tworzeni przez producentów lub importerów napojów i spełniać rolę "podmiotów reprezentujących". Do ich zadań będą należały: selektywna zbiórka opakowań i odpadów, ich odbieranie i transport ze sklepów. Operatorzy będą musieli osiagnąć także odpowiedni poziom selektywnego zbierania odpadów, w przeciwnym razie zapłaconą tzw. "opłatę produktową". Te podmioty będą działały na zasadach "non-profit", czyli nie będą mogły czerpać zysku z pobieranych kaucji, nie będą też określać wysokości kaucji. Ta będzie uwarunkowana przepisami.

Przyjmuje się, że w Polsce docelowo będzie potrzebnych od 45 tys. do 50 tys. punktów zbiórki odpadów. System ten działa już w kilkunastu krajach Europy, w tym w krajach skandynawskich, Estonii, Rumunii czy na Węgrzech. Na jego wprowadzenie nie zdecydowały się jeszcze Włochy i Francja, a razem z Polską do systemu dołączy także Austria.

piątek, 07 czerwiec 2024 08:43

Kondycja finansowa gastronomii

Branża gastronomiczna, po trudnym okresie pandemii, w 2024 roku nadal zmaga się z licznymi wyzwaniami. Pomimo wzrostu liczby klientów i powolnego odradzania się rynku, restauratorzy i właściciele firm cateringowych muszą stawić czoła nowym realiom ekonomicznym, które znacząco wpływają na ich kondycję finansową.

Największe wyzwania

Jednym z głównych problemów, z jakim mierzą się obecnie przedsiębiorcy gastronomiczni, jest gwałtowny wzrost kosztów surowców. Ceny żywności, w tym mięsa, warzyw i nabiału, nieustannie rosną, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty prowadzenia działalności.

Dodatkowym obciążeniem są rosnące ceny energii, które wpływają na koszty operacyjne restauracji. Wysokie rachunki za prąd i gaz stanowią duże wyzwanie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Niedobór siły roboczej

Po pandemii wielu pracowników z branży gastronomicznej zdecydowało się na zmianę zawodu, co doprowadziło do znacznego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Właściciele firm muszą teraz konkurować o pracowników, oferując wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy.

Wzrost oczekiwań klientów

Klienci stali się bardziej wymagający, oczekując nie tylko wysokiej jakości jedzenia, ale także lepszej obsługi i wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Restauracje muszą inwestować w innowacje i nowe technologie, aby sprostać tym oczekiwaniom, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dotacje dla HoReCa 2024

W 2024 roku uruchomiono program dotacji dla branży HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering), który ma na celu wsparcie finansowe przedsiębiorców w obliczu trudnych warunków ekonomicznych. Program ten oferuje różnorodne formy wsparcia, w tym: dotacje na modernizację i ekologię i wsparcie szkoleniowe. 

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na modernizację swoich lokali, w tym na wymianę starych urządzeń na bardziej energooszczędne oraz na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu mogą zmniejszyć koszty operacyjne i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Program oferuje również wsparcie na szkolenia i rozwój pracowników, co może pomóc w przeciwdziałaniu niedoborowi siły roboczej. Inwestowanie w kwalifikacje pracowników może znacząco poprawić jakość obsługi i zadowolenie klientów.

Subwencje na innowacje

Restauracje mogą otrzymać dofinansowanie na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak systemy zamówień online, automatyzacja procesów kuchennych czy technologie poprawiające jakość obsługi klienta.

Wpływ dotacji na sytuację branży

Dotacje dla HoReCa 2024 mogą mieć znaczący wpływ na poprawę kondycji finansowej branży gastronomicznej. Przede wszystkim, wsparcie finansowe pozwoli wielu przedsiębiorcom na przetrwanie trudnego okresu i adaptację do nowych warunków rynkowych. Inwestycje w modernizację i ekologię mogą przyczynić się do obniżenia kosztów operacyjnych, a tym samym do zwiększenia rentowności firm.

Dzięki programom szkoleniowym i inwestycjom w innowacje, branża gastronomiczna może nie tylko przetrwać obecne wyzwania, ale także rozwijać się i dostosowywać do zmieniających się oczekiwań klientów. Wsparcie to może również pomóc w przyciąganiu i zatrzymywaniu wykwalifikowanych pracowników, co jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości usług.

Branża gastronomiczna w 2024 roku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale również otrzymuje znaczące wsparcie w postaci dotacji dla HoReCa. Właściciele firm muszą teraz skupić się na efektywnym zarządzaniu kosztami, inwestycjach w nowoczesne technologie oraz poprawie jakości obsługi, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 


SERWIS +48 661 450 081

© 2025 Metroopack. All Rights Reserved.