METRO aktualności


 

Kaucja za butelki i puszki. Wiemy ile.

czwartek, 23 listopad 2023 13:05
Znamy już opłaty kaucyjne za butelki i puszki.
 
22 listopada opublikowano projekt ministra klimatu i środowiska odnośnie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
I tak kaucja dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych; puszek metalowych o pojemności do 1 l oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l będzie jednolita i wyniesie 0,50 zł.
 
"W ramach systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym zobowiązani zostaną do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym" - wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia.
 
Jaki jest cel systemu kaucyjnego w Polsce?
Głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego to zachęcenie konsumentów do selektywnej zbiórki odpadów i ograniczanie ilości odpadów, które trafiają na składowiska odpadów. W systemie kaucyjnym opakowania mają być oddawane do specjalnego punktu zbiórki. Konsument w zamian za oddanie opakowania otrzyma zwrot kaucji. Taka praktyka sprzyja rozwojowi sektora recyklingu i przetwarzania odpadów, a to będzie mogło mieć bezpośredni wpływ na ochronę środowiska.

 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 


SERWIS +48 661 450 081

© 2024 Metroopack. All Rights Reserved.